Túlačky

tatranská lomnica, botanická záhrada

Expozícia tatranskej prírody je koncipovaná ako botanická záhrada pod otvoreným nebom. Nachádza sa neďaleko hlavnej budovy múzea TANAPu (vzdialeného asi 5 min pešej chôdze). Na rozdiel od spomínaného múzea TANAPu (ktoré je otvorené celoročne a pod ktoré organizačne spadá) je otvorená sezónne. Návštevníci jej jedinečné exponáty môžu obdivovať iba 4 mesiace v roku – počnúc druhou májovou nedeľou a končiac druhou nedeľou v septembri. Počas tohoto obdobia majú v nej návštevníci možnosť sledovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. V tejto súvislosti si dovolím citovať manažérku botanickej záhrady pani Zuzanu Kyselovú:
„Hýriace farby vysokohorskej jari a leta majú v botanickej záhrade svoje optimum v máji a júni. Leto v horách je krátke, sneh sa topí pomerne neskoro, ranné mrazy a prvý sneh nie sú zriedkavé už koncom augusta. Tomu sa prispôsobili aj rastliny. V krátkom vegetačnom období sa niektoré už pod snehom pripravujú rozkvitnúť, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili svoju reprodukciu.“

A aké druhy tatranskej rastlinnej ríše tu môžu návštevníci uvidieť? Svojou výraznou žltou farbou sa návštevníkov snažia očariť napr. Iskerník vysokotatranský alebo Žltohlav najvyšší. Modrý diapazon farieb zastupuje Horec Clusiov, ružovo-fialový zas Prvosienka dlhokvetá plocholistá alebo Poniklec jarný. Ak navštívite toto miesto v tom správnom čase, budete môcť vidieť pre Vysoké Tatry tak typický Plesnivec alpínsky, ktorý zastupuje kvety odeté do bieleho šatu. Jeho kvety ale aj listy vyzerajú ako keby boli obalené plsťou alebo cukrovou vatou.

Turisti, ktorí zavítajú do Tatranskej Lomnice v neskorších jesenných alebo skorších jarných mesiacoch, resp. počas zimy a radi by zhliadli vzácnu tatranskú kvetenu, môžu navštíviť neďaleké múzeum TANAPu. V jeho zasklených vitrínach prírodovednej expozície, rozdelených na jednotlivé vegetačné stupne, je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné vidieť a dopestovať.

Samotná záhrada sa rozprestiera na ploche cca 3 hektáre. Návštevník tu môže vidieť takmer 300 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy, ktoré reprezentuje samotná prehliadková plocha, rozčlenená na tri hlavné časti: žulová skalka, vápencová skalka a rašelinisko. V ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavujú rastliny a dreviny, začínajúc oku lahodiacou kvetenou podhorských lúk až po špecifickú vegetáciu alpínskeho stupňa.

Možno tu vidieť také druhy rastlín, ktoré štandardne zostávajú skryté pred očami vysokohorských turistov, pretože miesta ich prirodzeného výskytu sú od značkovaných turistických chodníkov vzdialené. Patrí k nim endemický tatranský druh Mak tatranský, vzácna Skalokráska pyrenejská ktorej domovom sú strmé skalné steny alebo Vičenec horský, ktorý sa vo Vysokých Tatrách vyskytuje len na jednej lokalite.
Z druhov, ktoré si pamätajú poslednú dobu ľadovú (tzv. glaciálne relikty), rastie v botanickej záhrade Dryádka osemlupienková, Turička jednoduchá, Ostrička myšia a Lomikameň ovisnutý.

Turistické cestičky Vás pri túlaní sa týmto miestom, privedú až k Zelenému pliesku, malej vodnej nádrži, ktorá sa nachádza v zadnej časti botanickej záhrady. Súčasťou botanickej záhrady je aj palisádový chodník tiahnúci sa rašeliniskom.
Nachádza sa tu taktiež aj malá geologická plocha a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočnili myšlienku Tatranského národného parku.

Hlavným poslaním tejto expozície je samozrejme okrem sprostredkovania poznania a ochrany tatranskej prírody aj záchrana a zachovanie genofondu vzácnych a ohrozených rastlinných druhov jedinečnej tatranskej flóry.
V záujme jej ochrany si návštevníci, ktorých prehliadka nadchla, môžu svoje očarenie zhmotniť a niektoré z rastlín aj zakúpiť – či už v podobe sadeníc alebo semien. Môžu si vybrať z viac ako 60 druhov. Najväčší záujem je každoročne o plesnivec, horce, lomikameň a dryádku. Z drevín sa predávajú sadenice vŕby, borovice limby, kosodreviny a jedle.

Viac informácií o otváracích hodinách ako aj o cenníku vstupného nájdete na web stránke Tatranskej botanickej záhrady, ktorá rovnako ako Múzeum TANAPu spadá pod správu Štátnych Lesov TANAPu.

 

DOPRAVNÁ DOSTUPNOSŤ:

GPS: 49°10’04.7″N 20°17’16.4″E

Areál sa nachádza asi 10 min pešo od autobusovej stanice (asi 5 min od budovy Múzea TANAPu). Dá sa k nemu dosať aj autom – priamo pri areáli sa nachádza parkovisko hotela Titris, kde oficiálne síce môžu parkovať iba ubytovaní hostia, ale počas našej návštevy mi nikto neprišiel nadávať 🙂

 

MAPA:

Zobraziť Tatranská Lomnica – botanická záhrada na väčšej mape

 

FOTOGALÉRIA:

 

error: