Túlačky

„Pánske huncútstva“ turistov a cestovateľov (blog) – 2 časť

V tomto pokračovaní sa budeme venovať ďalšiemu (už druhému) zberateľskému huncútstvu turistov a cestovateľov – Turistickým vizitkám.

Ja som od malička trpel výrazným „cestovateľským mamonom“. Predstavte si to tak, že z každého miesta ktoré som navštívil (ale myslím tým z každého) som chcel mať nejakú pamiatku, suvenír, pohľadnicu, kamienok … Už ako malý som si predstavoval, že keď budem raz veľký budem si v nedeľu poobede pri voňavej káve prezerať všetky tie valašky, fotografie, pohľadnice, leporelá a turistické prospekty … a v spomienkach sa budem vracať na miesta, ktoré som kedysi navštívil.

Aký som bol len rád, keď som pred časom objavil turistické vizitky. Bolo to na krátkej návšteve moravského Třebíče. A tam pri návšteve židovskej synagógy som ich objavil. Bola to láska na prvý pohľad a prevedenie mojich idealistických turisticko-cestovateľských snov do reality. 😛

S týmto projektom prišli „bratia Češi“ a konkrétne spoločnosť s názvom „TURISTICKY DENÍK“ sídliaca v severočeskom Liberci. V ČR tento projekt funguje už od roku 2009 (čo je pokiaľ to dobre počítam už 5 rokov). Minulý rok začali expandovať aj do okolitých krajín – Poľska, Nemecka a na Slovensko.

Takto vyzerá Turistický deník/ Wander Book

Takto vyzerá Turistický deník/ Wander Book

Ide v podstate o prezentáciu zaujímavých (mnohokrát aj menej známych) turistických miest (hrady, zámky, prírodné zaujímavosti, múzeá …).Doteraz sa vydávali väčšinou „NON COMERCE“ miesta. Tieto sú prezentované formou Turistických vizitiek – pod týmto názvom ich poznajú turisti a zberatelia z ČR. V zahraničí (SLOVENSKO, NEMECKO …) sa etablujú pod názvom Wander Card (čo je ale v podstate to isté).

V Českej republike je v súčasnosti (05/ 2014) k dispozícii viac ako 2700 !!! rôznych „none commerce“ vizitiek (samozrejme hovorím len o miestach patriacich do Česka, Moravy a Sliezska). A pravidelne (a k tomu aj pomerne často) pribúdajú nové. Tento trend (nie samozrejme v počte ale v rýchlosti 🙂 ) je rovnaký aj nás na Slovensku (čo im len slúži ku cti ). Na Slovensku je t.č. viac než 200 vizitiek (teda wander card) a postupne taktiež pribúdajú nové.

 

A takto to v skratke vyzerá a funguje ...

A takto to v skratke vyzerá a funguje …

TURISTICKE VIZITKY/ WANDER CARD (TV/ WC) sú vyrábané ako samolepky s kupónom, ktoré je možné nalepiť si do TURISTICKEHO DENNIKU/ WANDER BOOK. Tým si turista vytvára vlastný cestovateľský album z navštívených miest, ktorý je jedinečný pre každého účastníka tejto „aktivity“. Kupóny zasiela (samozrejme ak chce) do centrály turistických vizitiek a tým sa zapája do súťaže (to je nadstavba).

Práve tento formát je pre turistov zaujímavý, pretože:
– Je malý, kompaktný, ľahký a spratný
– Cenovo únosný a pomerne prijateľný
– K samotnej vizitke si mnohokrát turisti do WANDERBOOKu orážajú pečiatky z navštívených miest
– Všetky vizitky majú rovnaký formát a vo WANDERBOOKu posobia decentne
– Z vlastnej skúsenosti viem, že je to pomerne obľúbená zábavka mnohých cestovateľov a turistov
– WANDEBOOK si človek kúpi iba raz. Ak ho zaplní a pošle na centrálu do Liberca, pošlú mu obratom nový (gratis)
– Popri tom tam funguje aj system odznakov v rôznych kategóriách (odznak Celkovej znalosti, odznak Znalca kategórie, odznak Znalca regiónu, odznak Znalca štátu
– Prehľadnosť podporuje aj prehľadná mapa vizitiek  (dá sa tu sortovať podľa Kategórie, Okresu, Kraja alebo Regiónu)
– Má podporu aj v mobilnej aplikácii pre OS Android ktorá nie je platená

 

Okrem klasických Turistických vizitiek/ Wander Card (označenie CZ-1/ SK-1) existujú aj ďalšie kategórie vizitiek:
Gastro vizitky (tvoria podkategóriu Turistických vizitiek) (označenie CZ-G1/ SK-G1)
Absolventské vizitky (označenie A-1)
Osobné vizitky (označenie P-1)
Tímové vizitky (označenie T-1)
Výročné vizitky (označenie V-1)

 

A moje odporúčanie na záver: cestujte a zbierajte … obohacuje to o skúsenosti a zážitky

 

 

Viac info o Wander Card tu alebo tu.
Viac info o Wander Book tu alebo tu.
Viac info o projekte tu.

 

Na sociálnej sieti Facebook existuje oficiálna stránka spoločnosti ale aj veľmi aktívna komunita priaznivcov.

 

Informácie čarpané z oficiálnej CZ a SK stránky

error: