Túlačky

„Pánske huncútstva“ turistov a cestovateľov (blog) – 1 časť

Možno už tušíte, možno ešte nie.

Tými „huncútstvami“ som mieril do aktivít, činností a nerestí, na ktoré si my turisti, cestovatelia a iná putujúca a svet objavujúca „háveď“ potrpíme. Teda aby som to negeneralizoval, iba niektorí. A tí niektorí, iba niektorým (mám na mysli tie činnosti). Niektorí zasa holdujú všetkým. Ale proti gustu žiaden dišputát, ako vraví otrepaná múdrosť.

No, ale asi poďme k veci. Dnes si predstavíme Huncútstvo č. 1 – Geocaching.

Logo Geocaching

Ceoacaching je zábava, pre niektorých určitý druh športu (sú ale aj takí, ktorí to pestujú ako určitý životný štýl a sú na ňom dosť závislí) spočívajúca v hľadaní skrytého objektu vo voľnej prírode, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice. Či je to zábava, šport alebo spríjemnenie si rodinných výletov nechám asi na každého slobodnom uvážení. Jeho názov každopádne vychádza z anglických základov a v jednoduchosti by sme ho mohli preložiť ako „miesto s ukrytou schránkou“. Miesto úkrytu (skrýša) sa nazýva cache, geo zasa zaváňa niečim čo je spojené so zemou. Čiže vo voľnom preklade skombinovanom s hantýrkou priaznivcov tejto činnosti, by sme to mohli nazvať jednoducho keška.

Táto zábava je obvykle spojená s úlohami, riešením ktorých je získanie súradníc cieľa, alebo s poznávaním okolitej krajiny alebo miestnych pamätihodností. Keďže na nájdenie skrýše je potrebná presná poloha je táto hra spojená s používaním navigačných GPS zariadení. A je v princípe jedno, či používate jednoúčelové GPS navigácie od renomovaných svetových výrobcov alebo dáte prednosť aplikácii, ktorá sa dá „stiahnuť“ a nainštalovať do Vášho smartphonu (tieto zariadenia sú už viac menej bežnou súčasťou našich životov).
Nezriedka majú skrýše aj zaujímavý príbeh, ktorý sa k danému miestu či pamiatke viaže. Väčšina skrýš je na internete voľne dostupná (podmienkou je len registrácia), no existujú aj skrýše, ktorých nález je povolený len platiacim hráčom. Geocacher (geokešer) teda hľadač, potrebuje prístup na internet a na nájdenie GPS prijímač (čo však ale nie je podmienka hry, na dohľadanie sa dajú používať aj mapy, no výrazne to uľahčuje a urýchľuje dosiahnutie cieľa a s hľadaním kešky prostredníctvom mapy som sa doteraz nie len nestretol ale ani som o tom nepočul).

Takto všelijako môžu vyzerať kešky (... a to som videl už aj podstatne bizardnejšie formy :) )

Takto všelijako môžu vyzerať kešky (… a to som videl už aj podstatne bizardnejšie formy 🙂 )

Samotnú skrýšu tvorí väčšinou vodotesná nádoba, v ktorej je zápisník (logbook), upozornenie pre náhodného nálezcu, ceruzka alebo pero a v prípade vhodnej veľkosti aj rôzne iné predmety na výmenu (väčšinou nejaké drobné plastové hračky, odznaky, mince, mušle …).  Hľadač si pri nájdení môže čokoľvek zobrať, no zároveň môže aj niečo pridať, aby v škatuľke ostalo niečo aj pre ďalších kešerov. Po nájdení je potrebné urobiť o tejto skutočnosti záznam v zápisníku a následne aj na internete a tým sa podeliť o zážitky s ostatnými.

V poslednej dobe sú pomerne dosť populárne malé drevené kolieska – označované ako WG (Wood Geocoin). Vo voľnom preklade by sme ich mohli označiť ako „personalizované drevené mince“.  Na Slovensku ich poznáme ako SWG (Slovak Wood Geocoin), v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jako CWG (Chzech Wood Geocoin), atď. Dávajú si ich vyrábať jednotliví účastníci tejto hry s námetom príp. logom, ktoré ich charakterizuje. „Zvyšujú“ si tým svoj kredit a okolitej komunite dávajú najavo, že to s geocachingom myslia skutočne vážne (samozrejme tekýto špás aj čosi stojí :-)). Takýto suvenír zostáva po jeho objavením spravidla vo vlastníctve nálezcu. Opäť je však nepísaným pravidlom, že keď nálezca takúto drevenú mincu vyberie zo skrýše, mal by tam „na revanš“ vložiť tú svoju.

Ukážky SWG

Ukážky SWG

Okrem predmetov, ktoré si po nájdení môže hľadač ponechať, existujú aj putovné predmety, ktoré je hľadač povinný po ich vybratí zo skrýše umiestniť do inej skrýše podľa jeho vlastného uváženia. Z putovných predmetov sú najznámejšie tzv. geocoiny (kovové predmety väčšinou tvaru mince, s vyrazeným logom) a travel bugy (ľubovoľné predmety zavesené na vojenskej známke), ktoré majú taktiež svoje stránky, kde je možné zapísanie ich nálezu na základe jedinečného kódu, ktorý má každý takýto predmet na sebe vyrazený. Na stránke daného putovného predmetu je možné sledovanie jeho pohybu po skrýšach a po svete.
Samozrejme – toto je už akási nadstavba – nie každému vyhovuje a nie každý sa do „presunu“ putovných predmetov musí zapojiť.

 

Samotné skrýše bývajú rôznych typov (spomeniem len niektoré, tie najbežnejšie):
– Tradičná (bežná) keška/ Traditional Cache – presné GPS súradnice sú zverejnené na internetovej stránke.
– Multi-keška/ Multi-cache – Nie sú zverejnené GPS súradnice miesta, kde sa skrýša nachádza, ale len prvej zastávky, na ktorej je potrebné vyriešiť danú úlohu. Zastávok môže byť viacero a je potrebné zozbierať dané indície (zväčša číselné hodnoty, ktoré je treba dosadiť do rovnice a vypočítaj tak presné GPS súradnice skrýše).
– Záhadná keška/ Mystery Cache – Na získanie GPS súradníc je nutné vyriešiť úlohu(y) vo forme hlavolamu alebo šifry (rébusu), ktorá je zverejnená na internetovej stránke.
– Earth-keška/ Earth cache – Earthcache sa zakladá v miestach s geologickou alebo inou zaujímavosťou týkajúcou sa planéty Zem. Podobne ako pri virtuálnych skrýšach sa na mieste nenachádza fyzická skrýša, ale úlohou je prísť na dané miesto a zistiť, prípadne sa naučiť určité nové informácie, doložiť fotografie atď. Vždy záleží na zakladateľovi, aké podmienky stanoví.

Podľa veľkosti kešky delíme na:
– Nano
– Mikro
– Malá
– Stredná (normálna, bežná)
– Veľká
 

Aby som to už ďalej nejako výrazne nerozpitvával:
1. ak o tom človek niekde čítal, počul od kamaráta a myšlienka sa mu pozdáva, treba navštíviť www.geocaching.com a vytvoriť si tam účet, ktorý je bezplatný
2. ak neovládate anglický jazyk, buď si stránku viete prepnúť do českej jazykovej mutácie, prípadne môžete navštíviť www.geocaching.sk – to je web stránka slovenskej geocachingovej komunity
Ak toho chcete vedieť najviac na celom svete, hybajte kliknúť sem:  http://www.geocaching.com/guide/default.aspx 

3. A na Play store si môžete do svojho mobilu stiahnúť Geocaching – oficiálnu aplikáciu vytvorenú na podporu tejto hry (ale bohužiaľ platenú), prípadne c:geo – neoficiálnu aplikáciu (túto okrem toho, že je free, mám o čosi radšej … 🙂 ). Neoficiálneho prevedenia aplikácie sa nemusíte vôbec obávať – funguje bezchybne.
3. B pre priaznivcov konkurenčného operačného systému odporúčam navštíviť iTunes

 

PS: na celom svete je t.č. skoro 2,4 milióna aktívnych kešiek a viac ako 6 milónov zaregistrovaných užívateľov. Tak na čo čakáš?!? 🙂

Takto vyzerá Slovensko pokryté keškami (aj keď veľmi nevidno hranice, isto tušíte …)

 

 

Čerpané ako aj viac info:
www.geocaching.com 
www.sk.wikipedia.org/wiki/Geocaching 
www.senline.sk 

error: