Túlačky

tatranská lomnica, múzeum tanap-u

Na úvod sa patrí asi trochu histórie …

Múzeum Tatranského národného parku (bežne nazývané aj Múzeum TANAPu) sídli v Tatranskej Lomnici od roku 1959. Samotné múzeum nadväzuje na tradície siahajúce až do roku 1883, keď Uhorský karpatský spolok založil Karpatské múzeum v Poprade. Zbierky tohto múzea (so sídlom vo Veľkej pri Poprade) prevzalo po 2. svetovej vojne Okresné múzeum v Poprade. Následne bola expozícia bola umiestnená v priestoroch Podtatranského múzea taktiež v neďalekom Poprade.

Ďalšou zástavkou pre muzeálne expozície bola Tatranská Lomnica. Stali sa ňou tie isté priestory, v ktorých už od roku 1949 sídlila aj Správa TANAPu, t.j. vila Széchenyi (alebo ako ju poznajú miestni – Sečéniho vila) v Tatranskej Lomnici. Samotná vila bola postavená ako letohrádok tudorovského typu a pred prvou svetovou vojnou (1915) si ju dal postaviť budapeštiansky gróf Bertalan Széchenyi.

V roku 1968 sa múzeum presťahovalo sa do novej budovy, jednej z prvých účelových muzeálnych novostavieb na Slovensku. Prvotnou inšpiráciou pre vznik múzea bola kandidatúra Vysokých Tatier na MS 1970 v klasickom lyžovaní. Za jej architektonický návrh získal Pavol Merjavý (autor návrhu) v roku 1974 cenu Dušana Jurkoviča.

A teraz šupy-dupy do súčastnosti …

Aj keď nejde o veľkú budovu, svojim spôsobom pôsobí monumentálne. Má tvar typického trojuholníka týčiaceho sa k vysokým tatranským štítom, ktorý zapadá do okolitého tatranského prostredia. Vonkajšia fasáda je obložená tatranskými žabicami – riečnymi kameňmi okrúhleho tvaru typickými pre oblasť Vysokých Tatier.

Hlavným cieľom múzea je oboznámiť návštevníkov s tatranskou prírodou – jej charakterom a typickými črtami, živočíšnymi a rastlinnými druhmi, spôsobmi a princípmi ochrany ale aj s históriou a dejinami sprístupňovania Vysokých Tatier a životom obyčajným ľudí v tomto podtatranskom regióne.

Samotné múzeum tvoria 2 samostatné expozície:
– hlavná expozícia v budove múzea TANAPu a

– vysunutá expozícia tatranskej prírody pod otvoreným nebom – domácim aj návštevníkom známa ako Tatranská botanická záhrada.

Hlavná expozícia v budove múzea TANAP-u sa delí na 4 tematické časti: prírodovednú, ochranársku, historickú a etnografickú a je umiestnené na 2 poschodiach.
Z pohľadu návštevníka je pravdepodobne najzaujímavejšia prírodovedná časť ktorá je zameraná na geologickú a geomorfologickú stavbu Západných, Vysokých a najvýchodnejších Belianskych Tatier. Okrem nej sa tu nachádza atraktívna a na exponáty bohatá expozícia zástupcov tunajšej živej prírody. Len pre doplnenie je potrebné dodať, že väčšinu exponátov živočíchov vystavených vo vitrínach tvoria uhynuté jedince, ktoré boli následne odborne vypreparované.
Možno tu nájsť zástupcov hmyzu, motýľov, plazov, rýb, vtákov, drobných a veľkých cicavcov. Zblízka tu môžete obdivovať zajaca, jazveca, svišťa, vlka, rysa, tatranského orla, medvedicu s mláďaťom ale aj krásnu rodinku kamzíkov.
Rastlinná ríša je priblížená prostredníctvom rastlín typických pre ekosystém Vysokých Tatier a rôznych druhov drevín. Lepšiemu pochopeniu prírodných súvislostí pomáhajú návštevníkom názorné pomôcky. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne je celoročne vystavených približne 150 druhov tatranských rastlín vrátane tých, ktoré ani v tunajšej botanickej záhrade nie je možné dopestovať.
Etnografická časť zachytáva a približuje život obyčajných a jednoduchých ľudí tohto krásneho, no na život ťažkého regiónu. Ich vnímanie života, tradícií, predstáv a prírody, ktorá ich obklopovala, znázorňuje niekoľko historických exponátov, ktoré poskytujú prierez od bezstarostného detstva až po múdru starobu a koniec pozemskej životnej púte.
Prírodoochranárska časť pojednáva o histórii ochrany prírody vo Vysokých Tatrách a činnosti Horskej služby, ktorá k Vysokým Tatrám neoddeliteľne patrí už mnohé desaťročia.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici je otvorené celoročne. V prípade akýchkoľvek pochybností určite odporúčame preveriť aktuálnu dostupnosť na web stránke zriaďovateľa múzea – Štátnych lesov TANAPu.
Okrem toho sa tu samozrejme dozviete aj informácie o cene vstupeniek.
Toto múzeum patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku. Potešujúcou skutočnosťou je fakt, že za fotografovanie a natáčanie videa nie je spoplatnené, čo v tejto dobe mnohí návštevníci určite ocenia.

Jeho návštevu Vám odporúčame nie len za nepriaznivého počasia. Ak máte vo svojom cestovateľskom tíme nejakých tých drobcov (či už menších alebo aj o čosi starších) – verte mi, určite to ocenia 🙂

ZAUJÍMAVOSTI:

  • Pôvodné exponáty rýb boli vyrobené zo sadry. V roku 2009 ich nahradili nové, podstatne reálnejšie pôsobiace dermoplastické preparáty. Dajú sa tu vidieť také druhy rýb, ktoré sú pre tatranské vodné toky charakteristické. napr. pstruh potočný, pstruh dúhový, lipeň či druh, ktorý nežije nikde inde na svete iba v neďalekom Štrbskom plese sih maréna.
  • Návštevníci tu môžu na vlastné oči uvidieť skutočný unikát! Ide o endemit (druh, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete), v bežnej prírode v podstate nezahliadnuteľný. Je to preto, že je veľký asi iba 2 – 3 cm a zároveň žije iba v jedinom tatranskom plese, ku ktorému sa aj tak ako bežný turista nedostanete, nakoľko sa nachádza v turisticky neprístupnom území s najvyšším stupňom ochrany. Je to maličký vodný kôrovec žiabronôžka arktická, ktorú budete môcť zhliadnuť pravdepodobne prvý krát vo svojom živote a aj to len pomocou zväčšovacej lupy.
  • Pôvodný kamzík ktorý sa nachádzal vo vestibule múzea, si plnil svoju úlohu poctivo a bezchybne takmer 50 rokov. V roku 2011 bol nahradený novým exemplárom – bol ním jedinec ktorý v roku 2009 zahynul v snehovej lavíne v Belianských Tatrách.
  • Tak ako už bolo spomenuté vyššie, všetky preparáty zvierat, sú uhynuté jedince, ktoré sa našli v prírode.
  • Kvôli pravidelne sa vracajúcim návštevníkom sa vedenie múzea snaží zatraktívniť expozície rastlinnej ríše. Každý roka sa vymení približne 150 z 255 alternatívnych druhov rastlín. Väčšina z nich pochádza z vlastnej botanickej záhrady. To všetko je však len zlomok z druhového bohatstva flóry Tatier, ktoré tvorí cca 1 400 cievnatých rastlín, približne 700 druhov machorastov a viac ako 1200 druhov lišajníkov. Pracovníci múzea sa snažia vybrať a vystaviť z nich tie najatraktívnejšie a najzaujímavejšie druhy.
  • Z najvzácnejších a najcennejších historických exponátov tu možno vidieť herbár liečivých rastlín presláveného mnícha Cypriána (z 18. storočia) z neďalekého Červeného Kláštora, kde Cyprián pôsobil.

 

DOPRAVNÁ DOSTUPNOSŤ:

GPS: 49°09’59.2″N 20°17’03.7″E

Hlavná budova múzea sa nachádza v podstate v tesnej blízkosti autobusovej stanice (cca 5 min pešo). Z hlavnej vlakovej stanice to je o málinko ďalej, no stále v pohode 🙂 (cca 10 min pešo).

 

MAPA:

Zobraziť Tatranská Lomnica – múzeum TANAP na väčšej mape

 

FOTOGALÉRIA:

error: